بر کیفیت تمرکز کن ...

baffer-logo

واتر استاپ بافر

واتر استاپ

واتر استاپ یکی از مهم‌ترین اجزا برای آب بندی سازه بتنی محسوب می‌شود. این محصول که برای آب بندی درزهای اجرایی و انبساطی در مقاطع بتنی به کار می‌رود، برای مسدود سازی کامل دیوار یا مقطع بتنی بسیار ضروری و لازم می‌باشد. کاریرد واتر استاپ برای اجرای سازه هایی مثل استخر بسیار زیاد است. از این محصول مدل های گوناگونی نظیر واتر استاپ pvc ( در مدل های واتر استاپ تخت و واتر استاپ حفره دار )، واتر استاپ بنتونیتی و واتر استاپ هیدروفیلی تولید و ارایه می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع واتر استاپ ، نحوه اجرای واتر استاپ ، مشخصات فنی آن و همچنین قیمت واتر استاپ آشنا کنیم. ما در بافر دوست داریم علاوه بر فروش واتر استاپ خود، سهمی بزرگ از نشر دانش فنی این محصول برای شما آبادگران میهن‌مان ایران داشته باشیم.

واتر استاپ چیست

واتر استاپ در معنی لغوی آن به معنای آب بند می‌باشد. یعنی جلوگیری کننده یا مسدود کننده آب. از آنجایی که برای نفوذناپذیر کردن یک سازه یا مقطع بتنی می‌بایست تمام راه های نفوذ رطوبت و آب را بست، برای انسداد درزهای اجرایی و انبساطی نیز باید چاره جست. بنابراین چاره این کار، نصب و استفاده از نوارهایی نفوذناپذیر خواهد بود در محل این درزها و قسمت ها.

واتر-استاپ-بافر

انواع واتر استاپ

با توجه به پیشرفت های روز افزون در حوزه مواد و مصالح ساختمانی از جمله مصالح و مواد حوزه شیمی ساختمان، امروزه انواع واتر استاپ برای اجرای سازه های آب بند مرسوم و متداول شده است. این انواع با توجه به تکنولوژی روز، رفته رفته پیشرفته تر شده و کارایی بیشتری پیدا کرده اند. در ابتدا لیست انواع واتر استاپ را برای شما نام می‌بریم و در ادامه به شرح هر کدام می‌پردازیم.

 

  • واتر استاپ pvc یا لاستیکی
  • واتر استاپ بنتونیتی
  • واتر استاپ هیدروفیلی

 

لازم به ذکر است که نتیجه استفاده از هر کدام از این واتراستاپ‌ها یکسان است و در نهایت نفوذناپذیری را در درزها ایجاد خواهند کرد، اما مکانیزم تاثیرگذاری آنها و همچنین سهولت اجرا و یا حتی طول عمرشان متفاوت خواهد بود.

اگر با این محصول آشنایی دارید و قصد خرید واتر استاپ را دارید، با مشاوران و مهندسان فنی بافر تماس بگیرید و روی لینک زیر کلیک کنید…

واتر استاپ pvc

واتر استاپ pvc یا با نام دیگر واتر استاپ لاستیکی، قدیمی ترین و مورد استفاده ترین مدل از این محصول می‌باشد. این واتر استاپ که به صورت نوارهای لاستیکی در عرض های مختلف تولید می‌شود در دو مدل پرمصرف زیر عرضه می‌گردد:

 

  • واتر استاپ تخت پی وی سی
  • واتر استاپ حفره دار پی وی سی

 

از موارد مهم در خصوص بررسی کیفیت در خرید واتر استاپ pvc توجه به نکات زیر می‌باشد:

 

  • مواد اولیه درجه یک و نو
  • انعطاف پذیری بالا و نرمی مطلوب در بافت واتراستاپ
  • عدم وجود حباب یا ترک در سطح آن
  • یکدستی و یکنواختی رنگ و سطح
  • برش ها و خطوط صاف و عدم ناهمواری

نحوه اجرای واتر استاپ pvc

برای اجرای واتر استاپ pvc می‌بایست پیش از بتن ریزی اقدام کرد. به این صورت که پس از اتمام آرماتور بندی سازه، واتر استاپ را به صورت صحیح و کشیده در محل مورد نظر قرار داد. به گونه ای که نیمی از آن در یک طرف ( مثلا کف ) و نیم دیگری از آن در طرف دیگر ( مثلا دیوار ) قرار بگیرد.

 

اورلب بودن یا همپوشانی دو واتر استاپ در محل اتصال از موارد بسیار مهم می‌باشد که باید به آن اهمیت داد. در ضمن استفاده از گیره های واتر استاپ برای جلوگیری از خم شدن آن می‌تواند نتایج اخذ شده را بسیار موثرتر نماید.

واتر استاپ بنتونیتی

واتر استاپ بنتونیتی را می‌توان نسل دوم این محصولات دانست. برای رفع برخی ایرادات در واتراستاپ پی وی سی و همچنین آسان کردن و افزایش سرعت اجرای کار، مدل بنتونیتی معرفی و ارایه شد. این مدل واتر استاپ که دارای تکنولوژی افزایش حجم بعد از تماس با رطوبت می باشد، روش اجرای راحت تری دارد که به آن اشاره می‌کنیم.

 

نحوه استفاده از واتر استاپ بنتونیتی

برای استفاده از این محصول می‌بایست پس از اتمام آرماتوربندی و بتن ریزی قسمت اول ( مثل کف ) و پیش از بتن ریزی قسمت دوم ( مثلا دیوار ) نوار آب بند بنتونیتی را مابین آرماتورها و درست روی قسمت اول چسباند.

 

برای اتصال نوار به بتن می‌توان از انواع چسب ها و یا ماستیک بهره برد. همچنین همانند مدل پیشین، اورلب کردن و هم‌پوشان بودن دو نوار در محل اتصال به یکدیگر بسیار اهمیت دارد که باید خیلی به آن توجه کرد.

واتر-استاپ-بنتونیتی-بافر
baffer-hydrophilic-waterstop

واتر استاپ هیدروفیلی

واتر استاپ هیدروفیلی که نسل جدید واتر استاپ‌های مورد مصرف در صنعت ساختمان می‌باشد، همانند مدل بنتونیتی دارای تکنولوژی افزایش حجم در حالت تماس با رطوبت است با این تفاوت که کیفیت جنس آنها و همچنین طول عمر و تعداد سیکل های انبساط و انقباض آنها به مراتب از نوار بنتونیتی بیشتر می‌باشد.

 

واتر استاپ هیدروفیلی بلژیکی یا واتر استاپ پلی بار که مرغوب ترین مدل هیدروفیلی می‌باشد، در بسته بندی های 25 متری و کاملا پلمپ مستقیما از اروپا توسط بافر عرضه و ارایه می‌شود.

 

نحوه استفاده از واتر استاپ هیدروفیلی همانند مدل بنتونیتی است و موارد اشاره شده در مورد این مدل نیز کاملا صدق می‌کند.

قیمت واتر استاپ

همانطور که به طور مفصل در قسمت های بالاتر توضیح دادیم، این محصول با انواع گوناگونی تولید یا ارایه می‌شود. بنابراین قیمت هر کدام از آنها کاملا متفاوت با یکدیگر می‌باشند. در آب بند pvc قیمت بسیار متاثر از جنس مواد pvc مصرفی خواهد بود و درجه کیفیت آن قیمت تمام شده را برای تولید کننده تعیین خواهد کرد. و در مدل های بنتونیتی و هیدروفیلی از آنجایی که اینگونه مدل ها عموما وارداتی می‌باشند، کشور مبدا و تولید کننده نشان‌گر کیفیت و قیمت محصول خواهد بود.

 

همیشه این نکته را باید در نظر داشت که از آنجایی که نوار درون بتن قرار خواهد گرفت، در صورت استفاده از جنسی بی‌کیفیت، ضررها جبران ناپذیر و بسیار هزینه بر خواهد شد. بنابراین ما در بافر به شما اطمینان خواهیم داد که محصولی با کیفیت و مقرون به صرفه را ارایه خواهیم کرد تا بتوانید با خیالی آسوده و مطمین سازه آب بند خود را اجرا نمایید.

خیر، در ایران صرفا واتر استاپ‌های پی وی سی تولید می‌شوند و دو مدل بنتونیتی و هیدروفیلی وارداتی می‌باشند.

واتر استاپ هیدروفیلی عرضه شده توسط بافر از بلژیک وارد شده و تولید شرکت معتبر BeSealed می‌باشد.

حداقل سفارش و خرید واتراستاپ یک رول 25 متری است.

.