بر کیفیت تمرکز کن ...

baffer-logo

الیاف بتن بافر

الیاف بتن

الیاف بتن را از آنجا که به بتن تازه اضافه می‌کنند، می‌توان به عنوان یکی از محصولات افزودنی بتن در نظر گرفت. الیاف بتن همانطور که از نامش پیداست رشته هایی است الیافی که برای مسلح کردن بتن و تقویت مقاومت های خمشی، برشی، فشاری و حتی سایشی به بتن اضافه می‌شود. ما این محصول را در مدل‌های مختلف نظیر الیاف پلی پروپیلن ، الیاف فولادی یا فلزی ، الیاف شیشه و دیگر مدل ها عرضه میکنیم. در این مطلب قصد داریم شما رو با این محصول آشنا کنیم و در ادامه با عناوین انواع الیاف مصرفی در بتن ، بتن الیافی ، طرح اختلاط بتن الیافی ، روش اجرای بتن الیافی و در نهایت قیمت الیاف بتن با شما خواهیم بود.

بتن مسلح با الیاف بتن

اهمیت مسلح کردن بتن بر کسی پوشیده نیست و این اهمیت به دلیل آن است که بتن صرفا در برابر نیروهای فشاری مقاوم است و در برابر نیروهای خمشی، برشی و کششی مقاومتی ندارد. برای این منظور از زمانی که استفاده از بتن در ساخت و ساز مرسوم شد، مسلح کردن بتن نیز اهمیت پیدا کرد.

استفاده از فولاد در بتن برای نقش بازی کردن در برابر نیروهای غیر فشاری از همان اوایل در دستور کار قرار گرفت و با طراحی و تولید انواع سایزها و مدل‌های میلگرد، عملیات مسلح کردن بتن راحت‌تر شد و استفاده از بتن مسلح متداول گشت.

از آنجایی که مسلح کردن بتن با میلگرد علاوه بر افزایش هزینه ها و کاهش سرعت اجرای کار، موحب مشکلاتی نظیر خوردگی‌ در بتن و آسیب‌دیدگی های جدی در برخی مقاطع بتنی می‌شود، استفاده از محصولی جایگزین میلگرد همیشه دغددغه ای بود برای رفع این معایب.

بتن الیافی بتنی است که در برابر بارهای مختلف استاتیکی و دینامیکی مقاوم است و با الیاف بتن مسلح شده است. در ادامه با انواع الیاف و دیگر اطلاعات آن با شما خواهیم بود.

الیاف-بتن-بافر

انواع الیاف بتن

برای اجرای بتن الیافی در مقاطع مختلف سازه، با توجه به نوع کاربری محل و شرایط مدنظر، انواع الیاف بتن طراحی، تولید و عرضه شده است. واحد کنترل کیفیت بافر با بررسی‌ها و تست های آزمایشگاهی و کارگاهی انواع گوناگون الیاف بتن، مدل‌های زیر را برای شما مهندسان گرامی ارایه می‌کند:

اگر با این محصول آشنایی دارید و قصد خرید الیاف بتن را دارید، با مشاوران و مهندسان فنی بافر تماس بگیرید و روی لینک زیر کلیک کنید…

الیاف بتن پلی پروپیلن یا الیاف pp

رشته‌های نازک از جنس پلی پروپیلن که در اندازه های 6، 12 و 18 میلیمتر برش خورده اند. این الیاف که بسیار سبک وزن می‌باشد بدون افزایش وزن در بتن، موجب افزایش مقاومت های خمشی، کششی، برشی، و سایشی در بتن می‌شود.

 

آنچه که در خصوص الیاف بتن پلی پروپیلن بسیار اهمیت دارد، عدم جذب آب در آن است. الیاف پلی پروپیلن مرغوب، الیافی است که جذب آب آن نزدیک به صفر باشد.

مصرف الیاف پلی پروپیلن برای مصارف در بتن، ملات سیمانی و حتی در گچ مرسوم است که سایز 6 میلیمتر برای اندودهای گچی قابل استفاده می‌باشد.

کاربرد الیاف بتن پلی پروپیلن

عمده مصرف الیاف پلی پروپیلن در کف سازی های بتنی می‌باشد که برای افزایش مقاومت سایشی و همچنین کاهش ترک های مویی در سطح بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

همچنین از الیاف pp12 یا پلی پروپیلن 12 میلیمتر برای تولید محصولات ژل میکروسیلیس الیاف دار استفاده می‌شود که شرکت بافر برای تولید این محصول از نوع درجه یک آن بهره میگیرد.

 

لازم به ذکر است که استفاده از الیاف pp برای ساخت ملات های ترمیمی و آب بندی نیز بسیار موثر خواهد بود و بافر در ساخت اینگونه محصولات نیز از نوع درجه یک این الیاف استفاده می‌کند.

 

در ادامه کاربردهای الیاف pp می‌توان به استفاده از آن در ملات‌های سیمانی و گچی نام برد که برای کاهش ترک‌های ناشی از انقباض بسیار موثر خواهند بود.

الیاف-بتن-پلی-پروپیلن
baffer-steel-fiber

الیاف بتن فولادی یا الیاف فلزی

نزدیک ترین الیاف برای جایگزینی آرماتور در بتن الیاف فولادی یا الیاف فلزی بتن می‌باشد. این محصول با اضافه شدن به بتن، بافت درون بتن را کاملا به هم می‌دوزد و موجب یکنواختی کل مقطع بتنی می‌شود. با افزودن الیاف بتن فولادی به بتن، تمامی مقاومت‌های بتن به طور چشمگیر افزایش پیدا می‌کند.

 

مقاومت کششی این محصول برابر با 1100 مگاپاسکال بوده و با استانداردهای ASTM 510M،ASTM C1116،ASTM A820 همگام و منطبق می‌باشد. الیاف بتن فولادی کاربردهای زیادی دارد و در بتن ریزی سقف های عرشه فولادی به طور متداول استفاده شده و جایزگینی عالی برای آرماتورهای حرارتی می‌باشد.

الیاف بتن پلیمری MEX200

الیاف پلیمری مکس 200 از دسته الیاف بتنی است که می‌تواند در مقاطعی از سازه، جایگزین آرماتور یا میلگرد گردد. این الیاف با شکل سینوسی خود و طول استاندارد 5 سانتی‌متری، کاملا با دانه بندی درون بتن درگیر شده و موجب افزایش تمامی مقاومت ها در بتن می‌شود.

 

از الیاف بتن پلیمری برای ساخت قطعات پیش‌ساخته بتنی نظیر سگمنت‌ها در تونل‌سازی، نیوجرسی‌ها، دال‌های بتنی، و کف‌سازی های بتنی با ضخامت کم به وفور استفاده می‌شود.

با توجه به قیمت مقرون به صرفه این محصول، می‌توان آن را جایگزینی اقتصادی و حتی فنی برای آرماتور در بتن دانست.

الیاف بتن شیشه

الیاف شیشه ظاهری تقریبا شبیه به الیاف پلی پروپیلن دارد و برخلاف آن الیاف که نرم و لطیف است، به صورت سوزنی شکل و شکننده می باشد. این الیاف نیز تاثیرات بسیار مثبتی بر کاهش ترک در بتن و افزایش نفوذناپذیری در آن را دارد.

 

مصرف این نوع الیاف نیز می‌تواند علاوه در بتن یا ملات های سیمانی، در اندودهای گچی نیز موثر باشد. لازم به ذکر است واحد کنترل کیفیت بافر با بررسی‌ها و تست های متعدد آزمایشگاهی و کارگاهی بهترین نوع الیاف شیشه را ارایه میکند.

الیاف-بتن-پلیمری

میزان مصرف الیاف بتن در بتن یا ملات

میزان مصرف الیاف در بتن با توجه مقدار حجم بتن تعیین می‌شود به این صورت که این مقدار از 0.5 کیلوگرم تا 1.5 کیلوگرم در هر مترمکعب می‌باشد. این بازه برای انواع الیاف متغیر می‌باشد و برای الیاف پلی پروپیلن حدود 0.5 کیلوگرم و در سایر الیاف ها حدود 1.0 کیلوگرم در هر مترمکعب مصرف می‌شود.

موضوع مهم در خصوص الیاف بتن نحوه مصرف آن در بتن است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

نحوه مصرف الیاف بتن در بتن ریزی

مهم‌ترین نکته مصرف الیاف بتن در بتن ریزی پخش یکنواخت آن در بتن می‌باشد. این موضوع می‌تواند نقشی اصلی در اخذ نتایج عالی در خصوص استفاده از الیاف ها در بتن باشد. برای اینکه بتوانیم این موضوع را به درستی اجرا نماییم می‌بایست تمهیداتی را در نظر بگیریم که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

بهنرین حالت ممکن برای مصرف بهتر الیاف در بتن، اضافه کردن آن در محل بچینگ و اختلاط با سایر مصالح خشک و تر بتن می‌باشد. اما با توجه به محدودیت هایی که این کار می‌تواند داشته باشد، اغلب اوقات اضافه کردن الیاف بتن در محل بتن ریزی مقدور است و این موضوع در پای کار و در تراک میکسر اتفاق می‌افتد.

 

برای اضافه کردن الیاف به تراک میکسر موارد زیر را انجام دهید:

 

  • میزان الیاف برای هر تراک میکسر با حجم مورد نظر را به صورت مجزا آماده کنید.
  • الیاف پلی پروپیلن را درون سطح یا خمره حاوی مقداری آب میریزیم و پس از هم زدن به صورت کم کم و یکنواخت به درون میکسر اضافه می‌کنیم.
  • سایر الیاف ها را به صورت مشت مشت و با فاصله زمانی یکنواخت به درون میکسر می‌ریزیم.
  • سرعت چرخش میکسر را در حالت تند قرار دهید.
  • برای مدت 5 دقیقه عمل اختلاط را با دور تند ادامه دهید.

معایب استفاده از الیاف بتن

استفاده از الیاف بتن در همه مقاطع سازه ای امکان پذیر نیست. از آنجا که امکان پخش کاملا یکسان الیاف در بتن وجود ندارد، استفاده از این محصول در برخی از مقاطع بتنی نظیر تیر یا ستون وجود ندارد.

 

از طرفی با توجه به مکان مورد استفاده و ابعاد مقطع، از نظر اقتصادی در برخی موارد استفاده از الیاف بتن مقرون به صرفه نخواهد بود و مورد دیگر از اشکالات اجرایی استفاده از الیاف در بتن بحث کاهش کارایی و روانی بتن حاوی الیاف می‌باشد که برای رفع این مشکل، استفاده از افزودنی فوق روان کننده بتن به طور همزمان با الیاف ضروری است.

 

قیمت الیاف بتن

الیاف بتن علاوه بر اینکه تولید داخل باشد یا وارداتی، درجات مختلفی از نظر کیفیت دارد. این درجه کیفیت شامل درجه یک، دو و سه می‌باشد که برای مصارف گوناگون کاربرد دارد. الیاف های معرفی شده شرکت بافر، تماما وارداتی بوده و با بالاترین کیفیت و در دسته درجه یک می‌باشد که سعی کردیم با کمترین قیمت برای شما همراهان عزیز ارایه کنیم.

 

برای اطلاع از قیمت انواع الیاف و مشاوره فنی در خصوص این محصول با کارشناسان و مهندسان فنی و فروش بافر تماس بگیرید.

در حال حاضر بافر الیاف بتن تولید نمی‌کند و الیاف‌های معرفی شده را پس از تست‌های متعدد آزمایشگاهی و کارگاهی از شرکت‌های خارجی و داخلی تهیه می‌نماید.

خیر، الیاف پلی‌پروپیلن یا الیاف pp برای جلوگیری از ترک‌های مویی ناشی از تبخیر آب بتن کاربرد دارند و نمی‌توانند نقش سازه‌ای داشته باشند.

به دلیل کاهش روانی و کارایی بتن بعد از اضافه شدن الیاف، برای جبران این کاهش، استفاده از فوق روان‌ساز بتن ضروری و الزامی می‌باشد.

.