بر کیفیت تمرکز کن ...

baffer-logo

آب بند بتن بافر

آب بند بتن

آب بند بتن  یا واترپروف بتن به عنوان دسته ای از محصولات آب بندی بتن و جایگزین ایزوگام ، قیرگونی و سایر محصولات سنتی آب بندی سازه های بتنی می‌باشد. می‌خواهیم علاوه بر معرفی محصولات و مصالح آب بندی بتن، روش های آب بندی در انواع سازه ها ( به طور مثال آب بندی استخر ) را به طور کامل شرح دهیم. تا علاوه بر فروش آب بند بتن بتوانیم با نشر آگاهی و دانش، استفاده از این محصولات نوین را در صنعت ساختمان کشور متداول نماییم. در ادامه با معرفی انواع مواد آب بندی بتن، روش های اجرایی آب بندی، انواع سازه های آب بند نظیر تونل ها، مخازن بتنی، استخر، و حتی آب بندی سطوح با شما همراه خواهیم بود تا با کسب این اطلاعات بتوانید خرید آب بند بتن بهتری داشته باشید.

آب بند بتن چیست

آب بند بتن که نام دیگر آن واترپروف بتن می‌باشد، به محصول یا محصولاتی گفته می‌شود که از ورود هرگونه مواد زائد عموما مایع، نظیر آب و رطوبت به درون بتن یا پس آن جلوگیری می‌کند. با استفاده از این محصولات، می‌توان علاوه بر حفظ دوام و کیفیت بتن و آرماتورهای درون آن، برخی سازه های آب بند را نیز اجرا کرد. این محصولات گستره فراوانی دارند و شرکت بافر نیز در انواع و اقسام مختلف با کاربردهای گوناگون آن را تولید و ارایه می‌کند. در ادامه با معرفی دو دسته کلی در محصولات آب بند بتن ، دو شاخه مجزا را تعریف خواهیم کرد.

آب-بند-بتن-بافر

انواع آب بند بتن

محصولات آب بند بتن را می‌توان در دو دسته زیر تقسیم کرد:

 

  • آب بند بتن سطحی | عایق های رطوبتی

آب بند بتن عمقی | افزودنی های بتن آب بند

اگر با این محصول آشنایی دارید و قصد خرید آب بند بتن را دارید، با مشاوران و مهندسان فنی بافر تماس بگیرید و روی لینک زیر کلیک کنید…

آب بند بتن سطحی | عایق های رطوبتی

در آب بند بتن سطحی، برای آب بندی سطح اقدام خواهیم کرد و بنابراین نیاز به استفاده از محصولات عایق رطوبتی خواهیم داشت. این محصولات که می‌تواند به صورت جایگزین ایزوگام و سایر موارد سنتی نظیر قیر و گونی عمل کند، امروزه بسیار کارآمد و متداول شده اند. از انواع عایق رطوبتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • عایق پلیمری
  • عایق یا ‌آبند نما
  • عایق امولسیونی پایه قیری
  • کوتینک نفوذگر بتن

 

شما مهندسان عزیز و همراهان گرامی، می‌توانید با مراجعه به صفحه عایق رطوبتی با مشخصات انواع آن آشنا شوید.

آب بند بتن عمقی | افزودنی‌های بتن آب بند

برای اینکه کل ضخامت و عمق بتن را آب بند نماییم، نیاز به افزایش تراکم و پر نمودن تمام خلل و فرج درون آن داریم. همانطور که می‌دانید فضای میان شن و ماسه در بتن پس از خشک شدن تا حدودی خالی می‌ماند. این روزنه های عموما ریز، راه های ورود آب و سایر مواد مخرب به درون بتن خواهند شد و برای آب بندی کامل بتن، نیاز به انسداد این روزنه ها با استفاده از مکمل های بتن و افزودنی های بتن آب بند خواهیم داشت. در ادامه به معرفی محصولات افزودنی آب بند بتن خواهیم پرداخت.

انواع افزودنی آب بند بتن

محصولات افزودنی بتن آب بند را می‌توان بر اساس اثرگذاری و نحوه استفاده به چند دسته تقسیم کرد. اهمیت پروژه و هزینه های تعریف شده می‌تواند در انتخاب میان این محصولات نقش مهمی را ایفا کند. به ترتیب اثرگذاری به آنها اشاره می‌کنیم.

 

آب بند بتن یا واترپروف بتن پودری یا مایع

محصول واترپروف بتن که در دو مدل پودری و مایع تولید و ارایه می‌شود، می‌تواند در افزایش نفوذناپذیری بتن نقش بسیار خوبی داشته باشد. واترپروف بتن پودری بتن با اضافه شدن به بتن می‌تواند فضای بین شن و ماسه را به خوبی پر کند و روزنه های ریز موجود در یتن را به طور کامل پوشش دهد. واترپروف بتن مایع نیز با افزایش انظباط در قرار گیری دانه بندی بتن در کنار هم، می‌تواند در کاهش فضای خالی موجود در بتن به خوبی تاثیر بگذارد.

 

نحوه استفاده از واترپروف بتن نیز بسیار آسان خواهد بود و با در نظر گرفتن 1 الی 3 درصد وزن سیمان مصرف شده در بتن و اضافه کردن آن به مصالح خشک یا بتن آماده، آن را به مصرف رساند. البته نکته بسیار مهم در خصوص استفاده از واترپروف در بتن ، بحث کاهش روانی و کارایی بتن حاوی آن می‌باشد که می‌بایست حتما با اسفتاده از فوق روان کننده بتن روانی و کارایی بتن را به میزان مورد نیاز افزایش داد.

واترپروف-پودری-بافر
concrete-waterproofing

آب بند بتن با پودر میکروسیلیکا

استفاده از پودر میکروسیلیکا یا همان پودر میکروسیلیس در بتن، ضریب نفوذپذیری در بتن را به شدت کاهش می‌دهد و موجب ساخت بتنی کاملا آب بند و نفوذناپذیر می‌شود. این محصول پودری خاکستری می‌تواند نقشی بالاتر از سیمان در جهت چسبندگی بیشتر و متراکم تر کردن بتن داشته باشد. استفاده از پودر میکروسیلیکا به عنوان آب بند بتن سالهاست که در پروژهای گوناگون و خصوصا پروژه هایی که در معرض مواد خورند شیمیایی هستند مرسوم شده است. در جنوب ایران و در شهرهای استان خوزستان، بندرعباس، بوشهر و خصوصا شهرهای صنعتی نظیر عسلویه یا کنگان، به دلیل رطوبت بالای هوا و همچنین وجود برخی یون های مخرب شیمیایی در معرض سازه، استفاده از میکروسیلیس بسیار کاربرد دارد.

 

استفاده از پودر میکروسیلیکا اما، می‌تواند به راحتی و آسانی نباشد. به دلیل وزن مخصوص بسیار پایین این محصول، حجم مورد نیاز برای آب بندی کامل یک سازه می‌تواند بسیار زیاد بوده و از نظر بحث حمل و نقل و همچنین انبارداری مشکلاتی را ایجاد نماید. همچنین به دلیل وزن پایین آن، ذرات میکروسیلیس به راحتی در هوا پخش شده و با استنشاق آن برخی مشکلات تنفسی را برای افراد حاضر در کارگاه ایجاد می‌کند.

 

یکی  دیگر از موارد مهم در خصوص استفاده از پودر میکروسیلیکا، موضوع کاهش شدید کارایی و روانی در بتن پس از استفاده از آن است که برای حل این مشکل، اینجا نیز استفاده از فوق روان کننده های بتن لازم و ضروری خواهد بود.

 

در ادامه و با معرفی آخرین مدل از انواع افزودنی بتن آب بند، با ارایه محصولی بی‌نظیر، به بهترین آب بند بتن خواهیم رسید که علاوه بر بهره‌مندی از تمامی خواص دو گونه بالا، بدون ایجاد مشکل در اجرا، بتن را آب بند خواهد کرد.

آب بند بتن با ژل میکروسیلیس

همانطور که در بالا و در گونه های دیگر محصولات افزودنی آب بند بتن اشاره کردیم، افزایش تراکم و کاهش خلل و فرج درون بتن، ما را به ساخت بتنی آب بند و نفوذناپذیر می‌رساند. هر کدام از مدل های بالا در جهت این امر نقش های موثری را ایجاد می‌کنند اما با توضیحاتی که ارایه شد، وجود برخی نواقص و اشکالات اجرایی، استفاده از آن‌ها را در اکثر پروژه‌های ساختمانی سخت و گاهی غیر ممکن می‌کند. برای رفع این اشکالات و همچنین حداکثر تاثیر گذاری و اخذ نتایج عالی در آب بندی بتن سازه، محصول ژل میکروسیلیس آب بند را معرفی و تولید کردیم.

 

ژل میکروسیلیس آب بند که در واقع ترکیبی است از محصولات بالا، یک خمیر آماده مصرف است که به راحتی و با میزان درصد معین شده، به بتن آماده اضافه می‌شود و پس از اختلاط با آن، بتن را کاملا نفوذناپذیر و آب بند می‌کند. ترکیبات این محصول شامل پودر میکروسیلیکا، واترپروف بتن، فوق روان کننده بتن و الیاف بتن می‌باشد و شما برای استفاده از آن نیاز به افزودن هیچ مواد دیگری نخواهید داشت.

 

برای مطالعه کامل این محصول و آشنایی بیشتر، می‌توانید به صفحه ژل میکروسیلیس مراجعه نمایید.

آب بندی کامل بتن با واتراستاپ

آنچه که در بالا اشاره شد، همه در خصوص آب بندی مغز بتن بود. همانطور که می‌دانید برای آب بندی کامل یک سازه بتنی، می‌بایست تمام درزهای اجرایی موجود در آن نیز مسدود و نفوذناپذیر باشد. به همین منظور برای انسداد کامل این درزها استفاده از انواع محصولات واتراستاپ بسیار ضروری و لازم الاجرا خواهد بود.

 

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه واتراستاپ و مطالعه خصوصیات و نحوه اجرای آن، سازه بتنی خود را به صورت کامل آب بندی نمایید.

آب بندی ملات سیمانی با چسب بتن آب بند

چسب بتن آب بند که از دسته چسب های ساختمانی اما افزودنی است، می‌تواند با افزوده شدن به ملات های سیمانی موجب افزایش چسبندگی و نفوذناپذیری در ملات سیمانی بشود. این محصول سفید رنگ را می‌توان با اضافه نمودن به ملات آماده به مصرف رساند. این محصول برای آب بندی ملات سیمان کاربرد داشته و برای بتن های سازه ای مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه چسب بتن با این محصول و انواع آن آشنا شوید.

برای آب بندی استخر مسئله مهم، نحوه‌ای است که استخر قرار است اجرا شود. اگر قرار بر اجرای استخر به صورت سازه بتن آرمه است، استفاده ژل میکروسیلیس و واتراستاپ مناسب است و اگر قرار بر اجرای بنایی باشد، استفاده از محصولاتی مثل چسب بتن آب بند و عایق های رطوبتی کاربرد دارد. 

علاوه بر اینکه در تولید ژل میکروسیلیس از مواد آب بند بتن استفاده می‌شود، وجود میکروسیلیکا و فوق روان کننده و حتی الیاف، به آب بندی کامل بتن بسیار کمک می‌کند.

مهم‌ترین روش کنترل یک واترپروف بتن مرغوب، این است که در آب حل نشود و رنگ آب را عوض نکند.

.